וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ, וְיִרְדּוּ בִדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם, וּבַבְּהֵמָה, וּבְכָל [חית] הָאָרֶץ, וּבְכָל הָרֶמֶשׂ הָרֹמֵשׂ עַל הָאָרֶץ! וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ, זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם 

בראשית א' 26-27

רש"י מפרש שהצלם הוא חותם כמו תבנית של מטבע, ואותה תבנית היא תבנית אלוהית  ודמות דיוקנו של האל.

הרמב"ם ורבנו בחיי בן אשר סברו שצלם אלוהים הוא התבונה המופשטת של האדם, שבה הוא משיג ומתבונן במהותו של העולם ויוצר הפשטה של העולם. הרמב"ם מבחין בין צלם, תואר ודמות. בעוד שתואר הוא צורתו החיצונית של הדבר, צלם הוא מהותו הטבעית וצורתו הפנימית, ואילו דמות הוא מלשון דמיון, שלשכלו של האדם יש דמיון מה לשכל האלוהי, ולכן נאמר על האדם שהוא בצלמו ובדמותו של אלוהים.

הרמב"ן ואבן עזרא טוענים שהנשמה שבאדם – החלק הרוחני המטפיזי שבו שאיננו מתכלה ונשאר לעד – הוא הצלם, שבו הוא מתדמה לאלוהים.

לחזקוני קשה לקבל את הפרשנות שיש דמיון בין האדם לאלוהים ולכן הוא מפרש שלושה פירושים

1  בצלם אלוהים הכוונה בדמות המלאכים, כפי שמפרשים בפסוק "והייתם כאלהים".
2  מלשון שופט – "בצלם דיין ושופט ברא אותו".
3  שהמקרא צריך להיות כתוב באופן הבא: "אלהים ברא אותו בצלם".

המשך חכמה טען שדווקא יכולת הבחירה החופשית שיש לאדם, בניגוד לכל נוצר אחר, ואפילו לפעול כנגד נטיותיו היא הצלם, כשם שהאלוהים חופשי  באופן מוחלט לעשות כרצונו, כך האדם אינו נשלט בידי הטבע, אלא יכול לבחור בין טוב לרע.

המלבי"ם בפרשנותו על הפסוק בתהילים: "אַךְ בְּצֶלֶם יִתְהַלֶּךְ אִישׁ, אַךְ הֶבֶל יֶהֱמָיוּן, יִצְבֹּר וְלֹא יֵדַע מִי אֹסְפָם." (ספר תהילים, פרק ל"ט, פסוק ז'), סובר בפירוש שקרוב למשך חכמה, כי היחס שבין גוף האדם לנפשו הוא כמו היחס שבין עולם הטבע לאלוהות, וכמו שהאלוהות מתלבשת בעולם הטבע בעל החוקים הקבועים להנהיג אותו באופן בחירי ועל טבעי, כך לאדם יש יכולת להחלץ מהטבע של גופו וחוקיו ו"לברוא את עצמו בריאה חדשה להיות כבני אלהים", מתוך טבע תשוקת הנפש להתעלות לשורשה העליון.

אור החיים בעקבות הכפילות בפסוק, מפרש כי יש לאדם שני צלמים, אחד גלוי שמצוי בכל אדם (בצלמו), והשני נסתר שמצוי רק בעם ישראל (בצלם  אלוהים).

על פי הקבלה צורת גופו של האדם היא בצלם, באשר צורת תבניתו רומזת על רעיונות מופשטים ובמיוחד על האצילות העליונה ועשר הספירות שצורתו דוגמה להם. בהתאם לקו הזה המהר"ל מפראג, לדוגמה, טען שעמידתו של האדם זקוף מול כל החיות שכפופות וכאילו משתחוות לפניו, מרמזת שהוא כאלוהים יש בו את תכונת המלכות והשליטה. אלוהים שולט בעולמות המטפיזיים ואילו האדם שולט בעולם הפיזי.

הרב חיים מוולוז'ין, בכיר תלמידי הגאון מווילנה, מדבר על האלוהים – כבעל הכוחות כולם, ולאדם שנברא בצלמו יש כוח כזה לשלוט ולהניע את כל הכוחות שביקום, מרומה ועד תחתיתה ולהוסיף קדושה ואור במעשיו ומחשבותיו הטובים אפילו בפמליה של מעלה.

הרב יוסף דב סולובייצ'יק טוען שצלם האדם היא היצירתיות הכריזמטיות שבו, שבין היתר מאפשר לו ליצור מודל תפיסתי של העולם ולהפוך מאובייקט  לסובייקט.

(לקוח מויקיפדיה)

 

לפסוקים חוות דעת מגוונות ושונות אך אף לא אחת מהן עוסקת בדמיון האדם ליוצר הגדול מכולם (הבורא) ביכולתו הטבעית לפעול וליצור את המחר שלו במחשבת תחילה (או במילים אחרות לעשות שימוש באינטליגנציה הרוחנית הקיימת רק באדם, לצד שאר האינטליגנציות – הרגשית והשכלית – הקיימות בשלל היצורים החיים) ובכך להסב לעצמו תחושה של הגשמה ואושר, לקדם את עצמו ואת סביבתו ובעצם להתבדל משאר יצורי העולם (חסרי האינטליגנציה הרוחנית), ובכך לקחת אחריות על הסובב אותו.

נוצרנו בצלמו = נוצרנו יוצרים

לשם גידול דורות אינטליגנטיים מבחינה רוחנית אנו צריכים ללמדם ידע רלוונטי הנחוץ להם להבנת התקדמות האנושות כיום, על שלל תחומיה, ובעיקר בתחום אליו הם מרגישים חיבור עמוק כבר מימיהם הראשונים.
על מרכזי הלמידה לפעול להענקת קרקע פוריה ללומדים, זווית ראיה אופטימית והומנית שתאפשר להם לרכוש ידע מקצועי הנחוץ להתפתחותם כיוצרים אינטליגנטים השואפים להגשמה עצמית, ולהתעלות על המכשולים שבדרך בצורה מושכלת.

ליצירת עתיד שבו כל אישיות תזכה להגשמה ישנו צורך בשינוי תודעתי לגבי האינטליגנציה האנושית והרכבת מערכת חינוך חדשה שתפעל קודם כל לפיתוח האדם כיוצר, בהסתמך על פיתוח האינטליגנציה הרוחנית בלומדים.

האינטליגנציה הרוחנית במערכת החינוך תוביל לשבירת המיתוסים והתגברות על הפחדים המעקבים (שזורעים בנו מיום היוולדנו, מבלי מודעותנו היוצרים תקיעות באזור הנוחות וחסימה יצירתית ומחשבתית) ובניית דורות חדשים ומאוגדים יותר. דורות של אנשים חדשים שיעבירו לבאים אחריהם את עקרונות "ואהבת" בדרכי אהבה ונועם (שינבעו מהשגת מטרותיהם האישיות וההגשמה העצמית).
נוכל לצעוד לעבר עתיד משגשג ושוויוני, חסר גבולות, תאוות בצע ושאר מגרעות האנושות ההרסניות שמגבילים אותנו כיום, כחברת עולם שלמה ומתוקנת.

נוצרנו בצלמו, ולכן על כל אחד ואחת מאיתנו לפעול להגשמה עצמית,
בכדי ליצור סדרי עולם ותנאים טובים יותר לחיות בהם.
לנו ולדורות אחרינו.

 

פרויקט לפיתוח אישי, אומנותי וטכנולוגי.

תגובות

Categories: בלוג