מקור השם "בצלמו"
או מהיא יצירתיות?

רבים וטובים דשו ודנו בבראשית א' 26-27 וניסו לפרש את משמעו כלפי בריאת האדם ובמה בעצם הוכללנו ל"מעלה האלוהית"? האם אנו דומים לו במראנו הגשמי, הפיזי? האם זו התבונה או הנשמה שבנו? האם כולם יחדיו?
ואולי העניין ביצירתיות? ביכולת ליצור?

 

וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים: נַעֲשֶׂה אָדָם בְּצַלְמֵנוּ כִּדְמוּתֵנוּ, וְיִרְדּוּ בִדְגַת הַיָּם וּבְעוֹף הַשָּׁמַיִם, וּבַבְּהֵמָה, וּבְכָל [חית] הָאָרֶץ, וּבְכָל הָרֶמֶשׂ הָרֹמֵשׂ עַל הָאָרֶץ! וַיִּבְרָא אֱלֹהִים אֶת הָאָדָם בְּצַלְמוֹ, בְּצֶלֶם אֱלֹהִים בָּרָא אֹתוֹ, זָכָר וּנְקֵבָה בָּרָא אֹתָם 

בראשית א' 26-27

 

רש"י מפרש שהצלם הוא חותם כמו תבנית של מטבע, ואותה תבנית היא תבנית אלוהית  ודמות דיוקנו של האל.

הרמב"ם ורבנו בחיי בן אשר סברו שצלם אלוהים הוא התבונה המופשטת של האדם, שבה הוא משיג ומתבונן במהותו של העולם ויוצר הפשטה של העולם. הרמב"ם מבחין בין צלם, תואר ודמות. בעוד שתואר הוא צורתו החיצונית של הדבר, צלם הוא מהותו הטבעית וצורתו הפנימית, ואילו דמות הוא מלשון דמיון, שלשכלו של האדם יש דמיון מה לשכל האלוהי, ולכן נאמר על האדם שהוא בצלמו ובדמותו של אלוהים.

הרמב"ן ואבן עזרא טוענים שהנשמה שבאדם – החלק הרוחני המטפיזי שבו שאיננו מתכלה ונשאר לעד – הוא הצלם, שבו הוא מתדמה לאלוהים.

לחזקוני קשה לקבל את הפרשנות שיש דמיון בין האדם לאלוהים ולכן הוא מפרש שלושה פירושים

1  בצלם אלוהים הכוונה בדמות המלאכים, כפי שמפרשים בפסוק "והייתם כאלהים".
2  מלשון שופט – "בצלם דיין ושופט ברא אותו".
3  שהמקרא צריך להיות כתוב באופן הבא: "אלהים ברא אותו בצלם".

המשך חכמה טען שדווקא יכולת הבחירה החופשית שיש לאדם, בניגוד לכל נוצר אחר, ואפילו לפעול כנגד נטיותיו היא הצלם, כשם שהאלוהים חופשי  באופן מוחלט לעשות כרצונו, כך האדם אינו נשלט בידי הטבע, אלא יכול לבחור בין טוב לרע.

המלבי"ם בפרשנותו על הפסוק בתהילים: "אַךְ בְּצֶלֶם יִתְהַלֶּךְ אִישׁ, אַךְ הֶבֶל יֶהֱמָיוּן, יִצְבֹּר וְלֹא יֵדַע מִי אֹסְפָם." (ספר תהילים, פרק ל"ט, פסוק ז'), סובר בפירוש שקרוב למשך חכמה, כי היחס שבין גוף האדם לנפשו הוא כמו היחס שבין עולם הטבע לאלוהות, וכמו שהאלוהות מתלבשת בעולם הטבע בעל החוקים הקבועים להנהיג אותו באופן בחירי ועל טבעי, כך לאדם יש יכולת להחלץ מהטבע של גופו וחוקיו ו"לברוא את עצמו בריאה חדשה להיות כבני אלהים", מתוך טבע תשוקת הנפש להתעלות לשורשה העליון.

אור החיים בעקבות הכפילות בפסוק, מפרש כי יש לאדם שני צלמים, אחד גלוי שמצוי בכל אדם (בצלמו), והשני נסתר שמצוי רק בעם ישראל (בצלם  אלוהים).

על פי הקבלה צורת גופו של האדם היא בצלם, באשר צורת תבניתו רומזת על רעיונות מופשטים ובמיוחד על האצילות העליונה ועשר הספירות שצורתו דוגמה להם. בהתאם לקו הזה המהר"ל מפראג, לדוגמה, טען שעמידתו של האדם זקוף מול כל החיות שכפופות וכאילו משתחוות לפניו, מרמזת שהוא כאלוהים יש בו את תכונת המלכות והשליטה. אלוהים שולט בעולמות המטפיזיים ואילו האדם שולט בעולם הפיזי.

הרב חיים מוולוז'ין, בכיר תלמידי הגאון מווילנה, מדבר על האלוהים – כבעל הכוחות כולם, ולאדם שנברא בצלמו יש כוח כזה לשלוט ולהניע את כל הכוחות שביקום, מרומה ועד תחתיתה ולהוסיף קדושה ואור במעשיו ומחשבותיו הטובים אפילו בפמליה של מעלה.

הרב יוסף דב סולובייצ'יק טוען שצלם האדם היא היצירתיות הכריזמטיות שבו, שבין היתר מאפשר לו ליצור מודל תפיסתי של העולם ולהפוך מאובייקט  לסובייקט.

(לקוח מויקיפדיה)

 

לפסוקים חוות דעת מגוונות ושונות אך אף לא אחת מהן עוסקת בדמיון האדם ליוצר הגדול מכולם (הבורא) ביכולתו הטבעית לפעול וליצור (הקרוב והפשוט ביותר) ובכך להסב לעצמו תחושה של הגשמה ואושר, לקדם את עצמו ואת סביבתו ובעצם להתבדל משאר יצורי העולם – להוביל את עצמנו לאושר בכוחות היצירה וההגשמה העצמית.

היכולות להמציא, ליצור ולפעול.
ובכך להיות ה"אני" הטוב ביותר שאנו יכולים להיות, לעצמנו ולסובבים אותנו ולסביבה (בריות וטבע). להוביל את עתיד כדור הארץ לנקודה גבוהה ומשגשגת דרך היכולות האישיות והבלעדיות לכל אדם בכל תחום.
במחשבת תחילה שהיא – האמונה בעצמנו והגשמה עצמית.

 

נוצרנו בצלמו = נוצרנו יוצרים.

 

כמו שאמרו כבר טובים לפני, אנו בעלי זכות הבחירה, בעלי נכונות ליצור לעצמנו את המציאות במעשים, רעיונות ודמיונות כאלה או אחרים אשר יפתחו אותנו ויתנו מענה טוב יותר לצרכינו בהווה ובעתיד.

לשם כך אנו צריכים לקבל מידע וידע נחוץ בכל הנוגע בהבנתנו של התקדמות האנושות כיום (במקצועות הראליים וההומניים, האמנות, האומנות והיצירה, הכושר הגופני והמטפיזיקה לצד התפתחות פסיכולוגית וסוציולוגית), לקביעת זווית ראיה אופטימית ומציאותית התאפשר לנו לפעול ולבצע מעשים בהווה בהבנה מוחלטת שישפיעו על עתידנו ועתיד סובבנו באשר הם.

אם נפשוט מהאדם המודרני את כל התפתחותו, ונחזיר אותו לעולם החי כ"חיה" כשאר החיות, נגלה קו דמיון חזק וברור המסתמן לאורך ההיסטוריה האנושית כולה. הצורך החייתי (הגשמי) שלנו שטוען כי "המסתגל בצורה הטובה ביותר (ה"חזק") תמיד שורד" הוא הקו שקובע את כללי המשחק עד ימינו – למרות התפתחות הרפואה והמדע שכבר שנים טוענים אחרת!

 

ולכן, כדי ליצור עתיד שבו כל אישיות תזכה לפיתוח המרבי והטוב ביותר ישנו צורך בשינוי החשיבה והתודעה לגבי האדם בכלל ומערכת החינוך והלמידה האנושית בפרט.

 

 

נוצרנו בצלמו ולכן, כל אחד ואחת מאתנו, בעל יכולת לשלוט בהווה של עצמו ובכך ליצור עתיד טוב יותר לעצמו ולדורות הבאים אחריו – בדרך הפשוטה ביותר של ההגשמה העצמית והאמונה בכוחותיו (בעצמו) – עניין הדורש פיתוח עצמי (ידע, כישורים וכישרונות) ומעשיות.

 

בדרכי ההגשמה העצמית, שבירת המיתוסים והתגברות על הפחדים (שזורעים בנו מיום היוולדנו, מבלי מודעותנו) נוכל לצעוד לעבר עתיד משגשג, חסר גבולות, תאוות בצע ושאר המגרעות האנושיות.
(העוד קיימות בימינו ונוצרו בדורות העבר. בעיקר בגלל פחדים כאלה ואחרים שיצר בראשו האדם כ"חיה" – הפחד מהלא נודע / העתיד, הפחד מאבדות ומחוסר ההתקבלות בחברה – המהווים בבירור את "חוקי המשחק" כיום).

 

עלינו לחנך דורות חדשים של יוצרים משכילים שיפעלו בהסתמך על "חוקי המשחק" כיום בכדי לקדם את עתיד החברה האנושית לכיוון משגשג, שוויוני ופורה המאפשר את התפתחות האדם באשר הוא ופיתוח היכולת ליצור לעצמו את עתידו בשתי ידיו בביטחון ללא "הפרעות חיצוניות" ופנימיות (פסיכולוגיות וסוציולוגיות: בורות, תסכול, פחדים, חוסר אמון כללי בעצמו ובמערכות סביבו, כגון: מערכות החינוך, מערכות הביטחון, גבולות טריטוריאליים, שימוש בכלכלה שגויה, מדיה  וכו') היוצרים תקיעות באזור הנוחות וחסימה יצירתית ומחשבתית.

 

 

נוצרנו בצלמו, ולכן על כל אחד ואחת לפעול להגשמה עצמית בהתחשב בסדרי העולם הקיימים, בכדי ליצור עתיד טוב יותר לעצמנו ולסובבנו ולדאוג לפיתוח נכון של כדו"א.

כל יום מחדש.

 

פרויקט לפיתוח אישי, אומנותי וטכנולוגי.

שתפו :)
Categories: בלוג